kulturvestureJaunpiebalga atrodas Vidzemes Centrālajā augstienē ar Gauju, kalniem, lejām un līkumotiem ceļiem. Jaunpiebalgas novadā vari iepazīt komponistu Emīla Dārziņa un Marģera Zariņa, mākslinieku Kārļa Miesnieka un Jēkaba Strazdiņa dzimteni. Te ciemojoties, vislabāk saproti, kāpēc daudzajiem dižgariem Jaunpiebalga bijusi iedvesmas avots.
Jaunpiebaldzēnu sadzīvi 20. gs. sākumā, kā arī Krievijas dižgarus Antonu Čehovu un Fjodoru Šaļapinu, iemūžina Artūrs Dulbe. Fotogrāfijas var apskatīt Jaunpiebalgas novadpētniecības muzejā un izstāžu zālē “Velves”.
Apciemojot mūsu novadu, ieraugi arī šodienas pārmaiņas! Izbaudi senatnīgo, kas palicis no grāfa Šeremetjeva un to laiku mācītāju - Kristofa Reinholda Girgensona, Kārļa Eduarda Napjerska, tēva un dēla Kēlbrantiem, Jēkaba Ozoliņa, Jāņa Ozola, Edgara Jundža - laikiem!
Abu Piebalgu (Jaunpiebalgas un Vecpiebalgas) notikumus romānā “Mērnieku laiki” aprakstījuši brāļi Kaudzītes. Pēc vecajiem „mērnieku laikiem” Piebalgā dzima amatniecība, tāpēc šeit noturīgas lietišķās, kultūras un mākslas tradīcijas. Vēsturiskās saknes paliek mūžīgas, paaudžu atmiņās saglabājas galvenais. Tāpat kā senāk Jaunpiebalgā skolo bērnus, apdarina koku, auž, dzied un dejo, spēlē teātri, brūvē alu, sien sieru. Šodien tradīciju turpināšanos veicina Jaunpiebalgas Mūzikas un mākslas skola, audēju, gleznotāju, keramiķu studijas.